Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - DECOUPAGE… ODROBINA HISTORII

DECOUPAGE… ODROBINA HISTORII

Termin „ decoupage” wywodzi się od francuskiego czasownika decuper, oznaczającego wycinanie. Technika wycinania ilustracji lub pasków papieru i używanie ich- bez wykończenia-do dekoracji stosowana była w Europie już w średniowieczu. W ten sposób mnisi-kopiści w klasztorach ozdabiali manuskrypty.

Metoda DECOUPAGE od kilku lat znów staje się modna. Wykorzystujemy w niej obrazki lub paski papieru, które cierpliwie, precyzyjnie wycinamy,  następnie wedle własnych upodobań i fantazji naklejamy na przeznaczone do dekoracji powierzchnie, a na koniec zabezpieczamy całość kilkoma warstwami lakieru.

         To, że w dzisiejszych czasach chcemy poświęcić czas na czynności tak nie pasujące do tempa życia, które nas otacza, wydaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Jednak radość i bogate wrażenia, które dają własnoręcznie wykonywane przedmioty i urzeczywistnianie pomysłów sprawiają niewyobrażalną dumę i satysfakcję. To czuli podopieczni Domu Dziennego Pobytu „KLUB SENIORA”, uczestniczący w wernisażu, który miał miejsce 30 maja br. w Klubie „Kleks”, na którym prezentowane były prace samodzielnie wykonane przez seniorów techniką Decoupage. Powstawały one przez kilka miesięcy w pracowni artystycznej Klubu, pod okiem instruktorki terapii zajęciowej Pani Ewy Wiśniewskiej. Każdego dnia podczas zajęć plastycznych podopieczni z cierpliwością malowali i wyklejali przedmioty użytkowe, którym poprzez ten artystyczny  sposób nadali nowe życie.

Bardzo ciepłymi słowami przywitała artystów Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Aleksandra Kowalczyk, która z ogromnym podziwem zachwycała się pracą podopiecznych i już od kilku miesięcy kibicowała artystom. Słowa uznania klubowicze usłyszeli również od Burmistrza Lublińca  Pana Edwarda Maniury i Pani Wiceburmistrz Anny Jonczyk – Drzymały.

Na  wernisażu gościliśmy Dyrekcję, pracowników i wolontariuszki  Zakładu Karnego , radnych  miejskich i  szerokie grono przyjaciół „KLUBU SENIORA”.

Wernisaż odbywał się  w klimatycznych pomieszczeniach Klubu „Kleks”, co dodawało szczególnego uroku prezentowanym pracom. Serdecznie dziękujemy  właścicielom Klubu, Państwu Iwonie i Dawidowi Bednarkom, za współpracę w przygotowaniu wystawy.

                                                                                                          Klub Seniora