Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - PROJEKT "ZDROWA RODZINA"

PROJEKT "ZDROWA RODZINA"

Stowarzyszenie „Złote lata” działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu     realizuje  w 2018r. projekt „Zdrowa rodzina” - z zakresu ochrony i promocji zdrowia w związku z ogłoszonym przez Burmistrza Miasta Lublińca konkursem ofert i otrzymanymi środkami finansowymi.

Głównym celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania się i  zdrowego stylu życia rodzin oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych  do utrzymania zdrowia, w tym zapobiegania nadwadze i otyłości - zwłaszcza u dzieci mieszkających na terenie Lubińca.

Projekt „Zdrowa rodzina” charakteryzuje się indywidualnym podejściem do tematu profilaktyki prozdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania się. Każda rodzina biorącą udział w projekcie oprócz zajęć w grupie jest indywidualnie konsultowana przez dietetyka klinicznego i sportowego - Panią Sandrę Malitowską- właścicielkę Centrum Dietetyki i Edukacji Żywieniowej. Wykonane w ramach projektu badania diagnostyczne z krwi dzieci, a także analiza składu i masy ciała rodziców i dzieci oraz prowadzone dzienniczki żywieniowe rodzin są szczegółowo analizowane przez dietetyka klinicznego, który na ich podstawie opracowuje dla każdej rodziny w formie broszury tzw. indywidualne plany żywieniowe. Warsztaty edukacyjne z dietetykiem dostarczają rodzicom wiedzę z zakresu zasad zdrowego odżywiania się,  uświadamiają rodzicom jakich produktów należy unikać, a jakie wprowadzić do codziennej diety i dlaczego. Podczas spotkań  omawiane są również  skutki zdrowotne nieprawidłowego odżywiania, a także korzyści płynące z właściwej, indywidualnie dobranej diety zwłaszcza dla osiągnięcia przez dzieci pozytywnych wyników w nauce. Ponadto rodzice uczą się rozpoznawać skład podstawowych produktów spożywczych poprzez praktyczne zajęcia warsztatowe ( umiejętność czytania etykiet produktów dot. ich składu).

Pod okiem  Pani Sandry Malitowskiej przeprowadzone zostały praktyczne  zajęcia kulinarne, na których rodzice z dziećmi zdobywali wiedzę i umiejętności jak przyrządzać zdrowe posiłki z wykorzystaniem zdrowych i tanich produktów spożywczych.

W ramach projektu zaplanowane jest  również spotkanie z lekarzem pediatrą, który omówi skutki zdrowotne nieprawidłowego żywienia.

 Miłym i „zdrowym” akcentem na zakończenie projektu (planowane  na koniec maja 2018) będzie poczęstunek przygotowany przez realizatorkę – Panią Sandrę w formie zdrowych, lubianych przez dzieci drobnych przekąsek.