Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - 25 listopada -Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet

25 listopada -Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet

Tego dnia rozpoczyna się światowa kampania 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy zewzględu na płeć, która trwa aż do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka), dla podkreślenia, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną.

Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata zaangażowanych w kampanię jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet.

W celu wzmocnienia zaplanowanych lokalnych inicjatyw Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej aktywnie włączył się w przebieg kampanii poprzez organizację szkoleń, warsztatów, spotkań integracyjnych.

Z tego tytułu w dniu 29listopada wraz z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Lubliniecką Radą Kobiet zostanie zorganizowane:

seminarium szkoleniowe z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy seksualnej wobec dzieci pt. „Wędrówka przez pole minowe”.

Szkolenie poprowadzi psycholog Sabina Lasok-Chwiedoruk, certyfikowany specjalista i superwizor
w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, praktyk w obszarze psychotraumatologii, specjalizująca się w tematyce nadużyć seksualnych, powoływana jako biegła.

Do udziału zaproszono pracowników lokalnych instytucji, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, dla których uczestnictwo w szkoleniu będzie pomocne w codziennej pracy z dziećmi
i młodzieżą.

Podczas seminarium omówione zostaną somatyczne,psychologiczne i behawioralne objawy seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży, podstawowe zasady kontaktu z nimi, identyfikacja zaburzeń osobowości.

Dzieci- ofiary przeważnie długo milczą, ukrywają to, co im się przytrafiło, gdyż osoba molestująca je stosuje wobec nich szantaż psychiczny lubfizyczny oraz poczucie wstydu i winy.

Przemoc odciska swój ślad w psychospołecznym funkcjonowaniu dziecka.Nierzadko towarzyszy
w całym jego życiu.Dlatego niezbędna do podjęcia działań profilaktycznych jest wiedza i umiejętności rozpoznawania oznak przemocy seksualnej oraz jej przeciwdziałania, aby skutecznie w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą projektować działania pomocowe.

 

Miejsce i termin organizowanego seminarium:

29 listopada 2021r. w godz. 9.00 -14.00

Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna „Lubiteka”, Lubliniec, ul. Sportowa 3