DIAGNOZA PROBLEMU PRZEMOCY NA TERENIE MIASTA LUBLINIEC
5 października 2021
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który jest realizatorem Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie przygotował diagnozę w celu dostosowania działań w/w Programu do istniejących na terenie Lublińca potrzeb w zakresie przeciwdziałania przemocy. DIAGNOZA PROBLEMU PRZEMOCY NA TERENIE MIASTA LUBLINIEC służy także rozpoznaniu skali problemu i identyfikacji przyczyn stosowania przemocy przez mieszkańców Lublińca i wobec nich.
Rodzaje i formy stosowanej przemocy w rodzinie, a szczególnie jej skalę bardzo trudno określić. Analizując dane o ujawnionych faktach przemocy domowej zawsze nasuwa się pytanie jak duża jest liczba niezgłaszanych/ nieujawnianych sytuacji, w których dochodzi do przemocy w rodzinie.
W Lublińcu DIAGNOZA PROBLEMU PRZEMOCY NA TERENIE MIASTA LUBLINIEC sporządzona została po raz kolejny. Okres jej przygotowania to czas „panowania” koronawirusa SARS- CoV-2. Pandemia oraz związane z nią obostrzenia spowodowały niewątpliwie, że zjawisko przemocy domowej, w jej różnorodnych formach nasiliło się, choć często pozostaje ukryte za drzwiami.
DIAGNOZA ZJAWISKA PRZEMOCY NA TERENIE MIASTA LUBLINIEC przedstawia skalę problemu przemocy występującej wśród dorosłych mieszkańców, młodzieży i dzieci zamieszkujących w Lublińcu (dorośli mieszkańcy miasta, uczniowie lublinieckich szkół, nauczyciele oraz pracownicy socjalni). Analiza pozyskanych danych umożliwiła rozpoznanie skali istniejącej przemocy oraz opinii i postaw mieszkańców miasta względem przemocy w rodzinie oraz cyberprzemocy. Zidentyfikowano natężenie przemocy w rodzinie, przemocy rówieśniczej oraz wskazano problemy uczniów, ich postawy i doświadczenia związane z przemocą w rodzinie, przemocą rówieśniczą i wspomnianą wyżej cyberprzemocą.
Z otrzymanych danych wynika, iż większość badanych mieszkańców miasta zna osoby doświadczające przemocy w rodzinie - są to zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Badanie wykazało również, że najczęściej dochodzi do przemocy psychicznej i fizycznej a sprawcą jest osoba bliska - mąż/żona, partner/partnerka, rodzic/opiekun. Zdaniem większości badanych główną przyczyną przemocy domowej jest nadużywanie alkoholu oraz substancji psychoaktywnych.
Wiele cennych informacji dostarczyła DIAGNOZA w zakresie przemocy wśród młodych mieszkańców miasta,
a mianowicie:
- Do doświadczenia przemocy przyznał się co drugi uczeń biorący udział w badaniu.
( najczęściej przemocy psychicznej, następnie fizycznej, a nawet seksualnej)
- Poważny problem w wśród młodych lubliniczan stanowi cyberprzemoc - średnio co drugi uczeń lublinieckich szkół (56%) na co dzień spotyka się z nią w formie wyzwisk, ośmieszania czy poniżania ze strony rówieśników.
- Kolejnym problemem potwierdzonym badaniami jest przemoc rówieśnicza. Niemal połowa uczniów (48%) zadeklarowało występowanie przemocy w swojej szkole.
Zebrany materiał badawczy dotyczący zjawisk i problemów związanych z występowaniem przemocy na terenie Lublińca pozwoli na dostosowanie działań w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie do rzeczywistych problemów związanych z występowaniem przemocy zdiagnozowanych na terenie Lublińca, których .realizacja wpłynie na ograniczenie tego zjawiska, a także profesjonalnie wspierać będzie osoby doświadczające różnych form przemocy.
DIAGNOZA PROBLEMU PRZEMOCY NA TERENIE MIASTA LUBLINIEC przygotowana została we współpracy z „Oficyną Profilaktyczną”
zachęcamy do zapoznania się z DIAGNOZĄ PRODLEMU PRZEMOCY NA TERENIE MIASTA LUBLINIEC